Powołania

Dzień 31 - Błogosławiony i święty!

Z Autobiografii św. Antoniego Marii Klareta:

"Wieść o aurze świętości, jaka otaczała o. Klareta za życia, szybko ogarnęła wiernych, a nawet tych, co go oczerniali.

4 stycznia 1891 r. rozpoczął się apostolski proces beatyfikacyjny.

W roku 1897 przeniesiono prochy z klasztoru w Fontfroide do Vic, gdzie spoczywają do dziś w wielkiej świątyni, poświęconej na jego pamiątkę.

6 stycznia 1926 r. Pius XI ogłosił heroiczność cnót o. Klareta, przedstawiając go jako „godny podziwu wzór nowoczesnego apostolstwa".

Po uznaniu dwóch cudów, jakie dokonały się u 15-letniej Javiery Mestre oraz u filipińskiej zakonnicy, s. Benigny Sibili Alsiny, ojciec Klaret został beatyfikowany przez Piusa XI, w dniu 25 lutego 1934 r. Oto co powiedział o nim sam Papież: "Antoni Maria Klaret: naprawdę nowoczesny apostoł. Jest to tytuł, chwała i zasługa jemu właściwa, że potrafił za jednym zamachem połączyć głoszenie Słowa Bożego, apostolstwo miłosierdzia, organizację misjonarską oraz wprzęgnięcie w duszpasterstwo środków przekazu, przy najszerszym, najnowocześniejszym, najżywszym, najgenialniejszym i najpopularniejszym zastosowaniu książki, broszury, ulotki.

Antoni Klaret stanowi dla dzisiejszych duszpasterzy i głosicieli Ewangelii wzór do naśladowania, ku chwale Kościoła".

Na początku 1950 r. zostały uznane dwa cudy potrzebne do kanonizacji, których łaski dostąpiły Elena Flores Arjona z Kordoby (Hiszpania) oraz misjonarka klaretynka, siostra Marin, z Santiago de Cuba.

Na koniec, ku wielkiej radości całego Kościoła i wszystkich Klaretynów, o. Klaret został kanonizowany przez Piusa XII, dnia 7 maja 1950 roku" (Aut, s. 418-419).

 

©2019 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line