Powołania

Kolejny Klaretyn biskupem

 

Watykan, 25 marca 2019.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło dziś w południe, 25 marca 2019 r., w uroczystość Zwiastowania, że Ojciec Święty Franciszek nominował o. Leo Dalmao CMF, obecnego Prefekta Generalnego ds. Formacji Zgromadzenia Misjonarzy, Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy (Misjonarze Klaretyni), na biskupa Praelatura Territorialis Isabellapolitana (Prałatura Terytorialna Isabela) w południowych Filipinach.

Prałatura Terytorialna Isabeli została ustanowiona 12 października 1963 r. i obejmuje 1359 km2 Prowincji Basilan oraz miasta Isabela i Lamitan z ponad 126.000 katolikami. Dnia 24 października 1963 r. Klaretyn - o. José María Querejeta Mendizábal CMF - został tu pierwszym biskupem. Klaretyni do tej pory są obecni w trzech miejscach na wyspie, prowadząc szkoły i parafie.

O. Leo Dalmao urodził się 1 grudnia 1969 r. jako syn Wilfreda Dalmao i Rosario Magdugo w Tagbilaran City, Bohol, na Filipinach. Został ochrzczony w katedrze św. Józefa w Tagbilaran. Wstąpił do zgromadzenia Misjonarzy Klretynów w 1986 roku i studiował filozofię w Centrum Formacyjnym Klaret, dziś znanym jako Kolegium św. Antoniego Marii Klareta. Pierwszą profesję złożył 3 maja 1992 r. w Bungiao, w mieście Zamboanga. W latach 1992 -1997 pracował nad licencjatem z świętej teologii oraz doktoratem w Loyola School of Theology, na Uniwersytecie w Quezon City w Manilii. Profesję wieczystą złożył 16 lipca 1996 roku w Quezon City, a święcenia kapłańskie przyjął 31 maja 1997 z rąk biskupa José María Querejeta Mendizábal CMF w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Quezon City. Po święceniach został skierowany do posługi na wyspie Basilan. Pełnił funkcję Koordynatora projektu dla rdzennej ludności Samal-Badjau. Lata pracy w tym miejscu dały mu możliwość poznania i doświadczenia życia i misji Misjonarzy Klaretynów na południowych Filipinach.

Opuścił Basilan po nominacji na Prefekta Studentów w roku 2000, a trzy lata później został Mistrzem Nowicjatu, pełniąc jednocześnie funkcję Doradcy i Prefekta Formacji Prowincji filipińskiej. W 2010 został wybrany na Przełożonego Prowincjalnego Filipin. Pełnił również funkcję współprzewodniczącego Stowarzyszenia Wyższych Przełożonych Zakonnych na Filipinach (AMRSP) do czasu mianowania go w 2015 Konsultorem Generalnym oraz Prefektem Generalnym ds. Formacji w Zgromadzeniu, podczas XXV Kapituły Generalnej w Rzymie.

 

©2021 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line