Powołania

Przesłanie o. Generała na Boże Narodzenie 2021

 

Drodzy,

Życzę Wam bardzo radosnych Świąt Bożego Narodzenia pomimo nieustannych wyzwań związanych z nowymi wersjami wirusa.

Czy w takich okolicznościach możemy być radośni i przekazywać tę radość innym? Wiele zależy od tego, co dla każdego z nas oznacza Boże Narodzenie. Radość to nie to samo, co komfort, wygoda lub przyjemność, które można odczuwać w „dobrych czasach” dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Zewnętrznie Boże Narodzenie to kolorowa uczta dla ludzi w każdym wieku: światła, prezenty, piosenki, tańce, dekoracje, zabawy i jedzenie... Czas pandemii może być więc postrzegany jako marne udawanie wszystkiego, co piękne i miłe w życiu.

Jednak ograniczenia z powodu pandemii mogą również otworzyć nam głębsze rzeczywistości, związane z Bożym Narodzeniem. Radość tych Świąt dotyka najgłębszych obszarów naszego życia i wewnętrznie nas przemienia. Ta radość jest jak woda z czystego źródła, wypływająca z naszego wnętrza i ożywiająca wszystko wokół. Źródłem tej radości jest obecność Boga z nami (por. Mt 1, 23), dzielącego naszą ludzką naturę. Świadomość obecności Boga w każdej sytuacji, również w pandemii, ma ogromne znaczenie w spokojnym i odważnym stawianiu czoła trudnym wydarzeniom. Jest to radość, rodząca nadzieję i miłość oraz skłaniająca do zapalania lampy w ciemności.

Papież Franciszek dobrze to stwierdza, kiedy mówi: „to nie to samo: poznać Jezusa lub nie znać Go; że to nie jest to samo: podążać z Nim lub kroczyć po omacku; że to nie jest to samo: raczej móc Go słuchać, niż ignorować Jego Słowo; że to nie jest to samo: raczej móc Go kontemplować, adorować, móc spocząć w Nim, niż nie móc tego czynić. Nie jest tym samym usiłowanie budowania świata z Jego Ewangelią, co czynienie tego jedynie w oparciu o własny rozum. Wiemy dobrze, że życie z Jezusem staje się o wiele pełniejsze i że z Nim łatwiej znaleźć sens wszystkiego” (Evangelii gaudium 266).

Tak, Boże Narodzenie to święto radości w Panu, który jest obecny we wszystkich naszych ludzkich historiach, zapraszając nas do przemieniania siebie i naszego społeczeństwa w Jego Miłości.

Wesołych Świąt i błogosławionego Nowego Roku 2022!

o. Mathew Vattamattam CMF

Przełożony Generalny

Rzym, 25 grudnia 2021

©2022 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line