Powołania

Ikona Męczenników Klaretyńskich

Powstanie tej ikony było zainspirowane przez o. Generała Mathew Vattamattama CMF, który zaproponował Postulatorowi, aby Zgromadzenie posiadało ikonę przedstawiającą wszystkich Męczenników Klaretyńskich, a jest ich 184.

W centrum górnej części ikony jest Chrystus – Pantokratora, który błogosławi Męczenników i przyjmuje ich do swojej chwały. Za Chrystusem jest zielony krzyż, tzw. cruz gemmata, czyli krzyż chwalebny, który jest znakiem Jego triumfalnej, zbawczej męki i miłości. Podobne krzyże ukazują majestat chwały Bożej oraz wizję niebieskiej Jerozolimy. Kolor krzyża nawiązuje do drzewa życia, zaś umieszczone po jego bokach kamienie szlachetne są odwołaniem do muralu w kaplicy Kurii Generalnej w Rzymie.Ześrodka tej kompozycji wypływa światło, dlatego kolorystyka jest najbardziej wzmocniona w bliskości krzyża.Dwa drzewa sosnowe są symbolem potęgi i nieśmiertelności oraz drogi, prowadzącej ku życiu wiecznemu.

Drugim ważnym elementem jest Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny w części centralnej całej ikony, poniżej postaci Pantokratora. Maryja jest orędowniczką Męczenników, opiekunką i Matką, która prowadzi do Syna. Jako Królowa Nieba stoi na ozdobnym podwyższeniu.

W dolnej części w centrum znajduje się stół ofiarny, na którym złożone są wieczna lampa i gałązki oliwne, które są symbolami chwały i męczeństwa, co podkreśla też kolor obrusu; elementy te są też zapowiedzią chwalebnej uczty przygotowanej dla męczenników.

Męczennicy są przedstawieni w czterech grupach. Wszyscy są ukazani jako przemienieni i oświetleni niebiańskim światłem, w postawie modlitewnej, z różańcami i krzyżami w dłoniach. Dwóch z nich trzyma Ewangelie, a jeden – Juan Díaz z Barbastro – kosz z chlebem.

Po lewej stronie jest grupa Męczenników z Barbastro, a wśród nich o. Andrés Solá z kielichem w ręku. Po prawej stronie Maryi jest grupa 23 Męczenników, beatyfikowanych w 2013 roku. Wszyscy oni mają palmowe gałązki – symobl zwycięstwa, pokoju i życia wiecznego.

W dolnej części przedstawiona jest grupa 109 Męczenników beatyfikowanych w 2017 roku.

Twarze postaci są tak dobrane, aby po dwóch reprezentowały z każdej prowincji Hiszpańskiej, w czasach męczeństwa.

Tło ikony jest żółto-złotawe, wyrażające przemienienie i chwałę.

Autorką ikony jest pochodząca z Bułgarii, a obecnie mieszkająca w Polsce, pani Teodora Božikowa, która jest konserwatorem zabytków, pozłotnikiem, ikonopisarką i wykładowcą.

 

©2024 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line