Powołania

Spotkanie Zarządów Prowincji Polski i Niemiec

 

Warszawa, 25-27.11.2019

W spotkaniu Zarządów Prowincji Polski i Niemiec wzięło udział 12 klaretynów.

Porannej Eucharystii przewodniczył o. Piotr Bęza. W homilii poruszył temat postawy odwagi w obliczu niepewności. We współczesnej Europie i świecie, również w przestrzeni Kościoła zauważamy sytuacje, które budzą niepokój, wątpliwości bądź sprzeciw. Misjonarze Klaretyni, otwarci na Ducha Świętego, zamiast lęku dają świadectwo odwagi i zaufania - bardziej Odkupicielowi niż sobie samym.

Na początku pierwszej sesji rozważano fragment z Dziejów Apostolskich, opisujący Zesłanie Ducha Świętego. We wspólnym rozważaniu tych słów podkreślono ważność bycia razem, dialogu i otwartości. Następnie uczestnicy podzielili się aktualną sytuacją w ich Prowincjach.

W Prowincji Niemieckiej obiektywną trudnością jest zaawansowany wiek współbraci oraz różnice między pokoleniami. Nową rzeczywistością jest odłączenie się od Prowincji Niemieckiej Delegatury Niezależnej Sri Lanka. Odnalezienie się w tej nowej sytuacji wymaga czasu i cierpliwości, ale także uwagi, aby zbyt długo nie czekać z podejmowaniem kolejnych kroków w kierunku rewizji pozycji i nowego kształtu Prowincji. W Niemczech widać starcie dwóch modeli Kościoła: tradycyjnego i nowego, który szuka innych niż dotychczasowe form organizacji struktur Kościoła.

W Prowincji Polskiej również zachodzą istotne zmiany: nowa parafia w Płocku, otwarcie misyjne na Ukrainę i Togo. Z drugiej strony zauważa się zmianę stylu życia młodzieży oraz konieczność poszukiwania nowych płaszczyzn spotkania, ponieważ działania, które były efektywne 10 lat temu, dziś są zupełnie nieatrakcyjne. Zwrócono także uwagę na potrzebę dobrego świadectwa życia i indywidualnego dialogu z młodym człowiekiem. Ważnym instrumentem przekazywania informacji jest świat medialny internetu.

W drugiej sesji przedstawiono i omówiono propozycje wspólnych działań i spotkań Prowincji Polskiej i Niemieckiej:

- wspólny kongres duchowości,
- uczestnictwo w rekolekcjach klaretyńskich w Niemczech, które poprowadzi o. Antonio Bellella CMF,
- wspólne uczestnictwo w spotkaniu młodzieży w Taizé,
- przyjazd młodzieży z Niemiec na Klaretyńskie Spotkanie Młodzieży w roku 2020,
- spotkanie dla klaretynów obu Prowincji w Krzydlinie Małej w maju 2021,
- spotkanie formowanych we wrześniu 2020.

Po południu zaproszono uczestników na spacer po Warszawie oraz poczęstunek tradycyjną kuchnią polską.

Poniżej podsumowanie spotkania przez Prowincjałów Polski i Niemiec: o. Piotra Bęzę CMF i o. Callistusa Josepha CMF, nagrane i złożone przez o. Andrzeja Kobylskiego CMF, który był tłumaczem z j. angielskiego podczas spotkania.

 

 

 

©2021 Misjonarze Klaretyni Prowincja Polska. Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadaj pytanie on-line